Krátká historie a úspěšná záchrana stromů za pomoci petice

14. března - domluvena schůzka na radnici s místostarostou J. Šírkem s dětmi z ekologického kroužku Čtyřlístek na MěDDM rozdáváme lidem v ulici Sv. Čecha letáček
- upozornění na kácení dřevin, o kterém většina lidí nemá tušení

15. března - schůzka na radnici, kde nás místostarosta ubezpečuje, že kácení dřevin je naprosto nevyhnutelné z důvodu velké investiční akce. Je nám sděleno, že občanům dřeviny vadí, stíní dětem ve škole a vlastně téměř všichni učitelé už delší dobu usilují o jejich vykácení. Občanům vadí listí a poškozené střechy a okapy. Je nám několikrát opakována „teze“, že vzrostlé dřeviny do města nepatří. Přes nutnost pokácení 60 dřevin jsme ubezpečeni o budoucí náhradní výsadbě (viz Rozhodnutí MěÚ o kácení dřevin a náhradní výsadbě ze dne 28. 2. 2007, toto rozhodnutí nám na schůzce nikdo neukázal, tento materiál jsme získali na ČIŽP).

18. března - na všechny stromy připevněn text - „strom určen k pokácení“. Fotografie cedulí na stromech se později objevuje na fotografii v mimořádném vydání Přerovského deníku v rozhovoru s místostarostou Kojetína J. Šírkem pod názvem Neměli bychom dělit lidi na bílé a černé. Novináři se domnívali, že cedule pověsili představitelé města, aby informovali občany.

19. března - scházíme se ve snaze formulovat a upřesnit stanovy budoucího občanského sdružení „Stromy pro budoucnost“. Formulace textu petice proti kácení dřevin v Kojetíně.

20. března - podání podnětu k šetření na ČIŽP (Česká inspekce životního prostředí) prostřednictvím webových stránek občanského sdružení Arnika týkající se kácení v Olomoucké ulici a ulici Sv.Čecha.

21. března - první podání žádosti o registraci Stromy pro budoucnost o.s. na Ministerstvo vnitra ČR

12. dubna - doplňující podání k žádosti o registraci sdružení

13. dubna - podán doplňující podnět k šetření ve věci kácení dřevin v Kojetíně v písemné podobě na Oblastní inspektorát ČIŽP v Olomouci

19. dubna - obdrželi jsme doklad o registraci Stromy pro budoucnost o. s. z Ministerstva vnitra ČR

29. dubna - předána petice a dopis do rukou pana ministra ŽP Martina Bursíka

4. května - Text petice spolu s podpisy předán na radnici. Podána žádost o možnost účasti občanského sdružení Stromy pro budoucnost ve správních řízeních týkajících se zásahů do veřejné zeleně.

10. května - přichází dopis s odpovědí o výsledku šetření ČIŽP

14. května - poslán dopis s peticí na Ministerstvo pro místní rozvoj, koncem května - ČIŽP žádá o posouzení dřevin AOPK (agenturu ochrany přírody a krajiny), paní I.Vágnerová - dendrolog - fytopatolig provádí posouzení zdravotního stavu dřevin

6. června - přichází odpověď z Ministerstva pro místní rozvoj - petici předali řediteli VaK Přerov s požadavkem upravit projekt ve snaze minimalizovat kácení dřevin.

25. června - přichází velmi formální odpověď z ministerstva Životního prostředí s otázkou, zda jsme využili veškerých právních možností a s vyhýbavým sdělením, že ministerstvo ŽP není kompetentní zasahovat do průběhu povolovacích řízení vedených dle stavebního zákona...

9. července - probíhá jednání na radnici svolané ČIŽP

12. července - přichází sdělení z ČIŽP o účastnících a výsledku jednání.

19. prosince 2007 – VaK Přerov svolává schůzku v zasedací místnosti kojetínské radnice k prezentaci změn v projektu obnovy kanalizace v Kojetíně! Část kanalizace byla obnovena bezvýkopově – protažením do stávajíci, část nového potrubí bylo vedeno nikoliv v zeleném pásu (kolem školy ZŠ Nám. Míru), ale v chodníku, pod zámkovou dlažbou. Díky tomuto kompromisnímu řešení se nejcennější dřeviny podařilo zachránit!

 

Petici podepsalo během 14 dnů na 300 občanů z Kojetína a okolí.